05 August 2012

Icelandic Tongue- Twist

16 lipca 2012

Rano, Djúpivogur

Na nadbrzeżu stoją 34 jajka. Wielke, granitowe, błyszczące. Po jednym dla każdego gatunku zamieszkującego miasteczko i okolice.

Pomnikowe jaja mają taki sam kształt, co prawdziwe, ale są znacznie większe. Leżą na granitowych podestach. Pomysłodawcą i wykonawcą rzeźb był islandzki artysta Sigurður Guðmunðson.


Południe, Jökullsarlon

Jökullsarlon to po islandzku "zatoka lodowców". Pływają po niej kry i małe góry lodowe, które oderwały się od lodowca Vatnajökull. Pomiędzy nimi co chwilę widać łepki fok.Popołudnie, Skaftaffel


Będziemy wchodzić na lodowiec Vatnajökull, a dokładniej na jeden jego jęzorów, Svinasfelljökull. Czekamy w bazie w Skafataffel. Tu dostajemy raki. Stąd odjeżdżają dwa busy pod lodowiec- dla grupy I i grupy "S", czyli nas i dwóch Francuzów. Gdy pierwszy już odjechał, podchodzi do nas jeden z przewodników. Pyta czy mamy "s" na biletach, poczym stwierdza:

-A więc, macie najlepszego przewodnika górskiego w całej Islandii! (pokazuje na siebie).

Po lodowcu będzie chodził z nami także nowozelandzki przewodnik Tom.

Po chwili przyjeżdża nasz bus. Jedziemy nim przez chwilę, poczym wysiadamy, bo dalej bus nie może pojechać. Dostajemy od przewodników czekany, które służą nam od tej pory za uchwyt do raków.Gdy dochodzimy do lodowca zakładamy raki. Przewodnicy pokazują, jak chodzić w rakach.

-Like a cowboy! Walk like a cowboy! (Jak kowboj! Chodźcie jak kowboje!)

Dobre porównanie i nikt się nie przewraca.

Wyruszamy. Trasa nie jest specjalnie trudna, z pewnością łatwiejsza niż na norweskim lodowcu Jostedal. Co jakiś czas zatrzymujemy się, wtedy jeden z przewodników mówi jakąś ciekawostkę o Vantajökull. Podaję kilka najciekawszych:

- Z jaką prędkością lodowiec się przesuwa na zewnątrz (nowy lód wypiera stary i lodowiec się przesuwa)?

Kilka centymetrów rocznie? Maksymalnie metr, przecież chyba nie więcej! Tak sądzicie?

Metr tygodniowo. Cztery metry miesięcznie. Niemal 50 metrów rocznie! Jednak lodowiec tak szybko jak się przesuwa, tak szybko się topi, więc ciężko zmiany zauważyć.


- Dlaczego lodowce islandzkie są czarne, a np. norweskie niebieskie?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Lodowce na lodowo-ognistej wyspie przykrywają aktywne wulkany. Czarny osad to pozostałości po wybuchach, w największym stopniu tych z ostatnich lat (przypominam: Eyjafjallajökull 2010 i Grismvötn 2011).

Poza samym chodzeniem i słuchaniem przewodników mamy jeszcze jedną rozrywkę na lodowcu. Nasz główny przewodnik jest Islandczykiem. Powiedział nazwy kilku miejsc na Islandii prawidłowo je wymawiając, a naszym zadaniem było je powtórzyć. Niemożliwe. Nikomu się nie udało.

Z lodowca zeszliśmy po godzinie. Było świetnie.


POST Z SIERPNIA 2012

No comments:

Post a Comment

Dziękuję!