27 December 2012

Z wizytą u Świętego, czyli serdeczne Tervetuloa na Napapiiri

Gdzie mieszka Święty Mikołaj?

 Jak wygląda?

 Jak wygląda jego dom?

Na te i inne pytania postanowiła się odpowiedzieć domniemana lokalizacja jego domu, znaczy Laponia. Według Finów ( i znacznego procentu mieszkańców Ziemi) mieszka on dokładnie na Napapiiri, czyli po prostu Kole Podbiegunowym, znajdującym się na równoleżniku 66° 32'  35'' N*. Dla dokładności dodam, że siedzibę świętego przecina południk 25° 50' 51'' E.
Wyruszamy tam, gdy tylko zostawimy bagaże. Nie jedzie się tam dłużej niż kilka minut, mimo sypiącego, nieodśnieżonego, a uklepanego śniegu. Gdy dojeżdżamy na miejsce jest może 14, a ciemno jak w Polsce o 17.30. Santa Village, bo tak się nazywa kompleks budynków, z których jeden zamieszkuje Święty Mikołaj, a reszta to skóry, finki i pamiątki.

Budynki są czerwone, z wysokimi dachami, przed nimi choinka z flagami (znalazłam polską!) i dwa, ogromne bałwany. Są też lodowe rzeźby, świecące niebieskim lub różowym światłem.

Aby spotkać się ze Świętym nie trzeba nic płacić. Trzeba wytrwale czekać w makabrycznie długiej, złożonej właściwie z samych Japończyków kolejce. Czekać... Czekać... Czekać... I się doczekać. Wyrośnięty elf każe zostawić kurtki i aparat fotograficzny na stoliku i prowadzi do św. Mikołaja. To staruszek z długą, siwą, prawdziwą brodą. Gruby, w nie do końca czerwonym (ale prawie) płaszczu i ogromnych butach.

Na początek zadaje standardowe pytanie:
-"Łeer aar juu froom?" (angielski tradycyjnie z fińskim akcentem)
-Poland- brzmi odpowiedź
-O! Jak się macie? Jak podróż? Jesteście z Krakowa? Nie? Z Warszawy... Szczęśliwego Nowego Roku!

Niespodzianka. Święty płynnie i niemalże bez akcentu po polsku mówi. No proszę. Może to dlatego, choć Polacy w Laponii narodem są bynajmniej nielicznym, to listy polskich dzieci zajmują trzecie miejsce, jeżeli chodzi o przysyłane corocznie listy do Świętego.

Z Mikołajem elfy robią zdjęcie, które można kupić (samemu nie można robić zdjęć).

Gdy wychodzimy, jest 15.00, znaczy ciemno jak o 00.00. Wszystkim od razu chce się spać.

Mimo że spotkanie było bardzo miłe, to Santa Village nie ma nic więcej do zaoferowania. Trochę tego mało, ale fajnie, że Lapończycy potrafią wykorzystać sławę, jaką cieszy się święty Mikołaj.

________________
* Istnieje wiele wersji co do położenia Koła Podbiegunowego, nawet na samym Napapiiri nie są tego pewni. Z jednej strony podają informację, że jest to równoleżnik podany przy gwiazdce, z drugiej mówią o 66° 33' 07''N, a wersji jest co najmniej tyle ile równoleżników przechodzących przez  Laponię, znaczy bardzo dużo.

No comments:

Post a Comment

Dziękuję!