29 March 2013

Książkowo

Wolf Kielich PODRÓŻNICZKI
Zbiór opowieści o kobietach, które wbrew światu postanowiły opuścić rodzinne progi i narazić życie i zdrowie na dalekich podróżach. Ciekawie opisane, życiorysy kobiet przedstawione z różnych punktów widzenia, wiele starych zdjęć i osobiste notatki i listy owych pań. Choć nie jest to książka porywająca, w której się człowiek zaczytuje i zapomina o Bożym świecie, to jest dosyć ciekawa i przyjemna w czytaniu.

Szczególnie spodobał mi się życiorys podróżniczki Alexandrine Tinne, która porzuciła bogate życie w Hadze na rzecz Afryki. Razem z matką wyrzekła się luksusów i opuściła Holandię, przemierzyła północną i środkową Afrykę, gdzie zginęła jej matka. Sama, w wieku lat trzydziestu postanowiła odnaleźć znanych jej z książek Tuaregów, opisywanych tam jako romantycznych ludzi pustyni. Niestety, to Tuaregowie odnaleźli ją pierwsi  i bynajmniej nie skończyło się to dla niej dobrze.

Małgorzata Dzieduszyska-Ziemilska WSZYSCY JESTEŚMY NOMADAMI
Po opisach Mongolii znalezionych w różnych książkach podróżniczych, postanowiłam przeczytać WSZYSCY JESTEŚMY NOMADAMI. Wiązałam z tą książką nadzieję na poszerzenie wiedzy na temat Mongolii, na ciekawy tekst o tym pięknym kraju, niestety jednak się przeliczyłam. Książka ta jest mało ciekawa, pozbawiona jakichkolwiek emocji. Jedyne co można w niej pochwalić, to zdjęcia, które są naprawdę ładne, jednak nawet najlepsze zdjęcia w książce podróżniczej nie zastąpią treści, jakichkolwiek ciekawych opisów. Jeżeli ktoś jest zainteresowany tematyką mongolską, to z książek, które czytałam mogę raczej polecić MONGOLIA. DROGI RZADKO UCZĘSZCZANE Adama Wiśniewskiego o wyprawie rowerowej przez Mongolię, gdzie mnóstwo ciekawych opisów, nie tylko krajobrazu, ale również ludzi i przeżyć, własnych odczuć związanych z tym pustynnym krajem.

Ryszard Kapuściński KIRGIZ SCHODZI Z KONIA
To trzecia książka Kapuścińskiego, którą przeczytałam. Opisuje szczególnie mnie interesujący i wyjątkowo rzadko występujący w literaturze podróżniczej obszar, jakim jest Azja Środkowa i, ostatnio coraz bardziej popularny Kaukaz. Zbiór bardzo ciekawych opowieści z takich państw jak Gruzja czy Kirgistan, niekoniecznie powiązanych ze sobą jeżeli chodzi o tematykę. Książka bardzo ciekawa, godna polecenia, krótka, szybko się czyta. Jeżeli ktoś nie czytał wcześniej Kapuścińskiego, ta książka może zachęcić do lektury innych książek tego reportera.

No comments:

Post a Comment

Dziękuję!